Każda z nas chce czuć się zdrowo i wyglądać dobrze. Dlatego w ciągu ostatnich lat świadomość w zakresie pielęgnacji skóry i włosów bardzo wzrosła. Dotyczy to także brwi i rzęs, a te ostatnie odgrywają istotną rolę dla naszego zdrowia. Nie tylko stanowią piękną ramę dla naszych oczu, ale biorą szczególny udział w ich ochronie. Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o swoje rzęsy!
Pielęgnacja rzęs – dlaczego warto o nie zadbać?
Te drobne włoski, otaczające nasze oczy, są tak zwanym przydatkiem skórnym. Rzęsy posiadają swój naturalny cykl życia i ich wypadanie jest jak najbardziej naturalne, dlatego nie powinnaś martwić się tym, że znalazłaś jakąś na swoim policzku. Dziennie tracimy 2-3 rzęsy na jedno oko, ale na ich miejscu zaraz wyrastają kolejne.
Rola rzęs dla oka
Rzęsy pozwalają utrzymać nam potrzebne nawilżenie oka i zmniejszają przepływ powietrza, który naraża oczy na wysuszenie czy kontakt z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz czy pot. Filtrują światło słoneczne, chroniąc oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem, a także sygnalizują nadchodzące niebezpieczeństwa, działając podobnie do kocich wąsów. Kiedy coś zbliży się do naszego oka i dotknie naszych rzęs, wywołuje w nas odruch zamknięcia powiek. Dlatego to takie ważne, by wiedzieć jak dbać o rzęsy, by zawsze były w dobrej kondycji.
Pielęgnacja rzęs – jak dbać o rzęsy?
Na wzmocnienie i odżywienie naturalnych rzęs istnieje kilka prostych sposobów. Są to banalne triki, które każdy z nas może wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Rzęsy odwdzięczą się, tworząc nad naszym okiem piękny wachlarz włosków. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak dbać o rzęsy.
Demakijaż twarzy – bądź delikatna dla oczu
Zwróć uwagę na sposób oczyszczania powiek. Nie traktuj swoich rzęs jak wroga i bądź dla nich delikatna. To ogromna pomoc w utrzymaniu rzęs we właściwej kondycji. Wystarczy, że dobrze nasączysz wacik produktem do demakijażu i przyłożysz go do oka. Przyciśnij go lekko do rzęs i odczekaj kilkanaście sekund, po czym delikatnie przesuń wacik w dół, zgodnie z kierunkiem wzrostu rzęs. Jeśli zajdzie taka potrzeba, powtórz czynność. Nigdy nie pocieraj powiek w chaotyczny sposób i staraj się zawsze bardzo dokładnie oczyścić rzęsy. Pozostawienie na nich tuszu, może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia włosków czy infekcji oczu.
Szampon do rzęs i brwi – hit czy kit?
Dokładny demakijaż ma za zadanie dobrze rozpuścić kosmetyki kolorowe i sprawić, że będą one dużo lepiej zmywalne, dlatego po demakijażu zawsze oczyszczaj twarz żelem do mycia twarzy. Nie zawsze jednak uda Ci się dokładnie domyć nim wszelkie zakamarki między rzęsami. Dodatkowo kosmetyki myjące mogą podrażniać oczy. Dlatego na rynku pojawiły się szampony do rzęs i brwi. To kosmetyki o bardzo delikatnych składach i odpowiednio dostosowanym pH. Oczy nie szczypią i nie są podrażnione, a pielęgnacja zostaje satysfakcjonująco dopełniona. Warto użyć delikatnego pędzelka, którym rozprowadzisz szampon na włoskach i dotrzesz do wszelkich przestrzeni między włoskami rzęs i brwi.
Odżywka do rzęs – klucz do pięknych rzęs
Odżywki do rzęs zbierają ostatnimi czasy żniwa popularności, a na ich korzyść z pewnością przemawiają pozytywne opinie i faktycznie widoczne rezultaty. Zdecydowanie wzmacniają rzęsy, stymulują ich wzrost oraz działają ochronnie. Ważne, aby stosować je systematycznie.
Za ich działanie odpowiadają składniki, zawarte w formule takiej odżywki. Najczęściej są to:
- olej rycynowy, którego działanie zwiększa grubość włosa, a także zapobiega jego łamliwości,
- kwas hialuronowy, odpowiadający za maksymalne nawilżenie włosa,
- keratyna, stanowiąca główny budulec włosa,
- aloes zmniejszający podrażnienia, działający kojąco, regenerująco i nawilżająco.
Dzięki takim kosmetykom, jesteś w stanie poprawić kondycję swoich brwi i znacząco je wydłużyć czy zagęścić. Sprawdź naszą odżywkę Nanolash Eyelash Serum i nadaj swoim rzęsom nowego wymiaru.
Dobierz prawidłową pielęgnację twarzy
Sera i kremy pod oczy mogą działać uczulająco i być komedogenne. Nawet jeśli są testowane dermatologicznie i okulistycznie, są wegańskie i posiadają wyłącznie naturalne składniki, akurat u Ciebie mogą się nie sprawdzić. Dobieranie odpowiedniej pielęgnacji to często metoda prób i błędów, ale tylko w ten sposób znajdziesz coś odpowiedniego dla delikatnej skóry wokół oczu. Wszystko w naszym ciele ze sobą koordynuje, dlatego kondycja skóry jest istotna dla cebulki włosa.
Jak dbać o rzęsy – domowe sposoby
Pewnie zastanawiałaś się, czy istnieją jakieś bezpieczne, domowe sposoby na to, jak dbać o rzęsy. Jak najbardziej! Ich działanie zazwyczaj jest trochę bardziej mozolne, ale potrafi być równie spektakularne.
Pielęgnacja rzęs – oleje i oliwa z oliwek
Oleje rycynowy, arganowy i kokosowy mają prozdrowotne właściwości dla naszego organizmu. Świetnie sprawdzają się w kuracji włosów, brwi i rzęs. Nakładanie ich na rzęsy znacząco je pogrubia i nawilża oraz sprawia, że są miękkie i lśniące. Oleje chronią włos przed utratą nawilżenia i protein, a także uelastyczniają jego łodygę. Oliwa z oliwek zawiera witaminę E, która odżywia rzęsy i stymuluje ich wzrost. Znajdują się w niej także polifenole, odpowiadające za działania antyoksydacyjne.
Z ich regeneracyjnych właściwości skorzystasz w prosty sposób. Wystarczy nałożyć naprawdę niewielką ilość oleju czy oliwy na czystą szczoteczkę do rzęs i rozprowadzić go jak maskarę. Lepiej aplikować je na noc, z uwagi na tłustą i gęstą formułę. Rezultaty są widoczne już po kilku tygodniach, ale ważne jest regularne stosowanie takiej kuracji.
Pielęgnacja rzęs – aloes i zielona herbata
Aloes to wszystkim znana roślina, której sok działa nawilżająco i przeciwbakteryjnie. Można go stosować samodzielnie lub mieszać z olejkami do rzęs. W każdej postaci zadziała korzystnie na włosek.
Natomiast zielona herbata, choć brzmi zaskakująco, również ma wspaniały wpływ na nasze włosy. Działa antyoksydacyjnie i jest bezpieczna dla oczu, więc jej stosowanie na rzęsy jest jak najbardziej bezpieczne. Jest częstym składnikiem odżywek do rzęs, działa wzmacniająco i stymulująco.
Pielęgnacja rzęs – suplementacja witamin i minerałów
Jest to sposób powszechny i ogólnodostępny, ponieważ w aptekach i drogeriach łatwo dostać suplementy diety, pomagające uzupełnić braki w naszym organizmie. Najczęściej do winowajców złej kondycji włosów, skóry i paznokci należy witamina A i C, cynk, żelazo i biotyna, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Zanim jednak podejmiesz się takiej suplementacji, warto sprawdzić, czy na pewno posiadasz jakieś niedobory, bo nadwyżka minerałów i witamin także nie jest dla nas najlepsza.