Przedłużanie rzęs, na przestrzeni ostatnich lat, stało się jedną z najbardziej pożądanych usług kosmetycznych, oferowanych przez salony piękności. Terminarze stylistek rzęs pękają w szwach, a jednak duża część kobiet wciąż waha się, czy przedłużanie rzęs to na pewno coś dla nich. Stereotyp sztuczności nadal niepokoi wiele z nas, ale czy słusznie? Dziś przekażemy Wam trochę wiedzy na temat profesjonalnego przedłużania rzęs, a także tego, jak przedłużyć rzęsy w domu.
Przedłużanie rzęs – piękne rzęsy dla każdego
Sztuczne rzęsy już dawno powinny przestać kojarzyć się z przerysowanymi efektami bardzo dramatycznych stylizacji. Metody przedłużania rzęs są w tym momencie bardzo różnorodne i opracowane na tyle dobrze, by dopasować je do każdego rodzaju oka i zadowolić każdą klientkę. Ich trwałość i wspaniałe rezultaty tłumnie przyciągają kobiety do salonów urody. Dodatkowo na rynku wciąż istnieją rzęsy na pasku, rzęsy magnetyczne i hit ostatnich czasów – kępki rzęs do samodzielnego przedłużania w domu. Jest więc w czym wybierać!
Metody przedłużania rzęs
Wyróżniamy trzy główne metody przedłużania rzęs – klasyczną, objętościową i hybrydową. Różnica między tymi technikami polega na ilości użytych rzęs i ich rodzaju. Z pomocą każdej z nich utworzysz konkretne i topowe stylizacje.
-
Przedłużanie rzęs – metoda klasyczna
Klasyczna metoda przedłużania rzęs, często nazywana metodą przedłużania rzęs 1:1, polega na doklejeniu jednej sztucznej rzęsy do jednej naturalnej rzęsy. Głównym rezultatem takiego przedłużania jest bardzo naturalny efekt starannie wytuszowanych, podkręconych i wydłużonych rzęs, których linia subtelnie się zagęszcza.
-
Przedłużanie rzęs – metoda objętościowa
Metoda objętościowa ma na celu znaczne zagęszczenie rzęs. Dzieli się na lekkie objętości (2D, 3D) oraz duże objętości (4-8D). Podobnie do metody klasycznej, sztuczne rzęsy zostają przyklejone do tej prawdziwej. W tym przypadku naturalny włos otrzymuje więcej niż jedną sztuczną rzęsę (2D – dwie sztuczne rzęsy na jedną prawdziwą, 3D – trzy rzęsy na jedną, itd.). Efekty metod objętościowych są bardziej widoczne niż w przypadku metody 1:1. Włoski dobierane do tej metody są zazwyczaj lżejsze i węższe u podstawy, aby nie obciążały oka i nadal prezentowały się naturalnie.
-
Przedłużanie rzęs – metoda hybrydowa
Przedłużanie rzęs metodą hybrydową polega na mieszaniu długości i grubości sztucznych włosków podczas ich aplikacji. Jedna prawdziwa rzęsa otrzymuje jedną sztuczną rzęsę o większej grubości, natomiast do kolejnej prawdziwej rzęsy doklejanych jest kilka cieńszych rzęs. Efektem ma być nadanie delikatnej objętości przy zachowaniu jak najbardziej naturalnego efektu.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, na temat najpopularniejszych stylizacji rzęs? Zajrzyj do naszego wpisu.
Jakie metody przedłużania rzęs jeszcze wyróżniamy?
-
Kępki rzęs DIY
Kępki rzęs do samodzielnego przedłużania w domu to innowacyjna i błyskawiczna metoda przedłużania rzęs. Syntetyczne włoski są osadzone krótkich i elastycznych paskach. W przeciwieństwie do typowych rzęs na pasku, mocowanych do powieki, kępki rzęs do samodzielnego przedłużania przykleja się do spodu prawdziwych rzęs. To niebywale istotna cecha, ponieważ efekt takiego przedłużania jest bardzo naturalny, a łączenia kępek rzęs są niewidoczne. Rozdzielenie ich na segmenty, jest także bardzo wygodne podczas nakładania rzęs. Do aplikacji kępek rzęs DIY potrzebujesz kilku rzeczy, które możesz kupić osobno lub w specjalnych zestawach. Są to:
- Bonder, który zastępuje tradycyjny klej do rzęs. Nakłada się go na całej długości naturalnych rzęs lub od nasady do połowy ich długości (wybór należy do Ciebie, dopasuj go indywidualnie), a jego lepka formuła pozwala na trwałe przytwierdzenie sztucznych rzęs do tych prawdziwych. Klej ten nie wysycha w trakcie aplikowania rzęs, dlatego nie musisz się spieszyć i obawiać, że rzęsy się słabo przykleją.
- Sealer, niweluje lepkości bondera po zakończonej aplikacji kępek rzęs. Odpowiada także za wzmocnienie stylizacji. Nakłada się go na rzęsy w miejscach, gdzie wcześniej nałożyło się bonder.
- Ergonomiczny aplikator, ułatwiający mocowanie sztucznych rzęs do tych prawdziwych. Posiada specjalnie wyprofilowaną końcówkę, która dodatkowo ułatwia finalne dociśnięcie do siebie rzęs, aby klej jeszcze lepiej je związał.
- Remover to preparat pozwalający na wygodne i szybkie ściągnięcie kępek rzęs.
Kępki rzęs DIY są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na bardziej trwałym przedłużaniu, niż w przypadku rzęs na pasku czy rzęs magnetycznych. Kępki rzęs utrzymują się na oku około 5 dni, a przy dobrej pielęgnacji i ostrożności, trwałość stylizacji może być jeszcze dłuższa. Produkty wykorzystywane do przyklejenia kępek rzęs nie mają styczności z delikatną skórą powiek.
-
Rzęsy na pasku
Rzęsy na pasku, to najstarsza metoda przedłużania rzęs. Sztuczne włoski są osadzone na długim pasku, który przykleja się bezpośrednio do powieki, nad linią naturalnych rzęs. Używa się do tego specjalnego kleju do sztucznych rzęs, nakładanego na całej długości paska. Rzęsy dociskamy delikatnie do powieki i czekamy, aż klej wyschnie. Taki pasek można oczywiście skrócić, aby dopasować go do swojego oka. Na koniec dnia rzęsy zwyczajnie odklejamy od powieki.
To popularna metoda, jednak ma swoje drobne mankamenty. Klej wykorzystywany do przyklejania rzęs ma tendencję do utleniania się, dlatego w ciągu dnia może stać się widoczny i mało estetyczny. Pasek bardzo często odkleja się w kącikach oczu w ciągu dnia, co może zwyczajnie drażnić powiekę, ponieważ takie paski bardzo często są dosyć sztywne. Jest to też krótkotrwała metoda przedłużania rzęs, która utrzymuje się tylko jeden dzień.
-
Rzęsy magnetyczne
Rzęsy na pasku i rzęsy magnetyczne to bardzo podobne metody przedłużania rzęs. Różni je jedynie rodzaj aplikacji. W przeciwieństwie do zwykłych rzęs na pasku czy kępek rzęs nie używamy kleju, a specjalnego eyelinera, zawierającego w składzie drobinki żelaza. Na paskach rzęs znajdują się niewielkie magnesy, które są przyciągane przez formułę eyelinera.
Taka metoda przedłużania rzęs jest w porządku i ma wielu zwolenników, ale także posiada pewne minusy. Użytkowniczki często skarżą się na nieprzyjemny zapach eyelinera, który jest wyczuwalny nawet przez cały dzień. Tańsze rzęsy magnetyczne posiadają duże magnesy, które bywają bardzo widoczne. Dodatkowo przyczepność takich rzęs uzależniona jest od namalowanej na oku kreski, a ta nie zawsze pasuje do kształtu oka – nie jest to więc metoda dla każdego. Taka kreska musi też być całkiem gruba, a nie wszyscy są zwolennikami tak mocnego makijażu.
Metody przedłużania rzęs – co jeszcze warto wiedzieć o sztucznych rzęsach?
Przedłużanie rzęs – ile się utrzymuje?
Średni czas trwałości przedłużanych rzęs to ok. 1,5 miesiąca. Naturalna rzęsa posiada swój cykl życia i utrzymuje się na naszym oku średnio 3 miesiące. Średnio tracimy 2-3 rzęsy dziennie, więc najczęściej uzupełnienie stylizacji zalecane jest po 3-4 tygodniach. W przypadku kępek rzęs DIY trwałość wynosi około 5 dni, choć czas ten może być dłuższy w zależności od poświęconej im pielęgnacji. Rzęsy na pasku i rzęsy magnetyczne to stylizacja na jeden dzień.
Ile trwa przedłużanie rzęs?
Czas, jaki stylistka poświęca na stylizację, zależy od metody aplikacji rzęs i jej umiejętności, a także współpracy klientki. Rzęsy 1:1 zajmują maksymalnie do 2 godzin. Przedłużanie rzęs metodą objętościową waha się od 1,5 do 3 godzin. Przedłużanie rzęs z pomocą rzęs na pasku, rzęs magnetycznych czy kępek rzęs DIY to kwestia zaledwie 10 minut, szczególnie kiedy nabierzesz wprawy.
Pamiętaj, że sukces udanej stylizacji zależy od kilku czynników. Od kondycji naturalnych rzęs, przez umiejętności stylistki, aż po odpowiednią pielęgnację po stylizacji, o której możesz przeczytać tutaj. Wpływ na stylizację ma także dobór odpowiedniej metody przedłużania rzęs, użyte materiały i czas, jaki poświęcono przedłużaniu rzęs.