Sposobów na farbowanie rzęs i ich pogrubienie jest kilka. Na co dzień używamy do tego tuszu do rzęs, wytrwalsi sięgną po odżywkę do rzęs lub olej rycynowy, jednak na efekty będzie trzeba zaczekać. Co, jeśli zależy Ci na czymś trwalszym niż maskara do rzęs i na uzyskaniu jak najszybszego efektu? Z pomocą przychodzą henna i farbki!
Farbowanie rzęs – henna pudrowa, henna żelowa czy farbka do rzęs?
Zacznijmy od tego, czym właściwie jest henna. To sproszkowane liście lawsonii bezbronnej, wykorzystywanej do farbowania rzęs, włosów i brwi. Koloryzacja z jej udziałem znacząco różni się od powszechnie znanego farbowania włosów, ponieważ:
- henna wymieszana z wodą utlenioną, oblepia nasz włos od zewnątrz i nadaje mu innego koloru, a także pogrubia włosy i poprawia ich kondycję,
- natomiast farba wymieszana z utleniaczem, wnika we włosy i trwale zmienia ich pigment od wewnątrz.
Farbowanie rzęs – na czym polega?
Henna pudrowa rzęs polega na wykorzystaniu sproszkowanych ziół. W połączeniu ich z wodą demineralizowaną, wodą utlenioną lub hydrolatem, np. wodą różaną powstaje pasta, która barwi włoski i skórę. Po nałożeniu jej na oczyszczone włosy, mocno przywiera do ich łodygi i zmienia kolor. Zaletą henny i jej oblepiania włosa, jest optyczne zagęszczenie rzęs czy brwi, ponieważ włoski zwyczajnie stają się dłuższe.
Natomiast henna żelowa, to gotowy produkt, który również stworzono na bazie naturalnych ziół. Może zawierać jednak dodatkowe składniki kondycjonujące lub wzmacniające koloryzację. W tym przypadku henna także oblepia włos od zewnątrz i sprawia wrażenie zagęszczenia.
Farbka do rzęs i brwi to produkt chemiczny. Najczęściej występuje w formie dwuskładnikowej – w opakowaniu znajdziemy amoniak z barwnikiem, zamknięte w tubce lub saszetce, a także utleniacz w buteleczce. Koloryzacja z nią jest zdecydowanie delikatniejsza i nie utrwala się na skórze, w przeciwieństwie do henny. W żaden sposób nie pogrubia włosa i najczęściej wykorzystywana jest podczas liftingu i laminacji rzęs, aby podbić ich efekty i przyciemnić włoski.
Farbowanie rzęs w domu
Wykonanie koloryzacji henną rzęs w domu jest niebywale proste i tanie. W sklepach internetowych i drogeriach z łatwością znajdziesz zarówno hennę pudrową, hennę żelową, a także farbki do rzęs, w bardzo przystępnych cenach. Wszystkie produkty są dostępne w różnych kolorach (czarny, ciemny brąz, jasny brąz, rudy itp.), dzięki czemu dopasujesz je do swojego typu urody. Produkty najczęściej nadają się do farbowania rzęs i brwi, dzięki czemu możemy od razu wykonać dwie koloryzacje.
Jak przygotować się do farbowania rzęs w domu?
Przed każdym farbowaniem rzęs, warto podjąć kilka prostych kroków, mianowicie:
- Przed nałożeniem przygotowanej według instrukcji henny lub farbki, dobrze oczyść swoje rzęsy. Warto wykonać dokładny demakijaż, a dla pewności oczyścić rzęsy z pomocą szamponu do rzęs i brwi, który da Ci sto procent pewności, że Twoje włoski będą idealnie odtłuszczone i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń.
Wskazówka: Jeśli zamierzasz używać henny także do farbowania brwi, warto wcześniej wykonać drobnoziarnisty peeling łuków brwiowych. To pozwoli pozbyć się martwego naskórka i stworzyć idealne podłoże dla henny, która lepiej przyklei się do skóry.
- Istotne jest zabezpieczenie skóry wokół oczu, w tym powiek. Henna pozostawia po sobie ślady na skórze, co przydaje się podczas koloryzacji brwi, jednak nie przy rzęsach. Możesz użyć do tego wazeliny lub tłustego kremu.
- Hennę i farbki nakłada się bezpośrednio na rzęsy. Możesz to zrobić bez dodatkowego zabezpieczenia, ale my zalecamy użyć do tego płatków kosmetycznych. Wystarczy dobrze je zwilżyć i ułożyć na dolnej powiece. Dzięki temu zabezpieczysz skórę przed zabrudzeniem i dużo łatwiej rozprowadzisz hennę po włoskach.
Jak wykonać farbowanie rzęs samemu, krok po kroku?
Samodzielne wykonanie henny rzęs jest naprawdę łatwe. Jeśli przygotowałaś rzęsy (opcjonalnie brwi) według wcześniej wymienionych kroków, możesz od razu przystąpić do farbowania. Zalecamy wykonanie henny rzęs najpierw na jednym, a potem na drugim oku, jeśli nie ma w pobliżu kogoś, kto pomógłby Ci za farbowaniem.
KROK 1: Przygotuj hennę według zaleceń producenta. Możesz do tego użyć kieliszka, a także dowolnego pędzelka lub patyczka kosmetycznego. Pamiętaj, aby dobrze wymieszać składniki w przypadku henny pudrowej.
KROK 2: Ułóż wcześniej przygotowany, zwilżony płatek kosmetyczny na dolnej powiece.
KROK 3: Zamknij oko i rozpocznij aplikację henny. Staraj się dokładnie rozprowadzić produkt na wszystkich włoskach.
KROK 4: Hennę pozostaw na rzęsach ok. 15 minut, jednak pamiętaj, aby zwrócić uwagę na zalecenia producenta! Zdarza się, że zalecenie to 10 minut albo 30 minut. Ma to duże znaczenie w procesie koloryzacji.
KROK 5: Ostrożnie zmyj hennę ciepłą wodą. Staraj się, aby nie dostała się do oka, a podczas zmywania nie trzyj mocno rzęs. Henna przypomina konsystencją błoto i z łatwością się zmywa.
Farbowanie gotowe. Po chwili odpoczynku przejdź do drugiego oka. Dla zachowania trwałości efektu warto przez pierwsze 24 godziny unikać nadmiernego moczenia rzęs (basen, długa kąpiel, sauna).
Farbowanie rzęs – efekty
Efekty henny rzęs potrafią być naprawdę zaskakujące. Włoski są grubsze, ciemniejsze, błyszczące i nawilżone. Linia rzęs staje się optycznie zagęszczona. Choć henna rzęs może brzmieć niepozornie, naprawdę głęboko podkreśla spojrzenie i nadaje mu wyrazistości, a Ty na jakiś czas możesz zapomnieć o używaniu tuszu do rzęs.
Farbowanie rzęs farbką może nie pogrubia włosków, ale nadal linia rzęs wydaje się bardziej zagęszczona poprzez pogłębienie koloru rzęs, a rama oka się wyostrza.
Farbowanie rzęs – ile się utrzymuje?
Efekty farbowania rzęs najczęściej utrzymują się ok. 3 tygodni. Ze względu na naturalny czas życia rzęs, które z pewnością kiedyś wypadną, po miesiącu możesz spokojnie powtórzyć farbowanie rzęs. Efekt zanika powoli i bardzo naturalnie, więc nie musisz obawiać się tego, że po jakimś czasie cokolwiek zacznie wyglądać gorzej. Rzęsy możesz śmiało malować tuszem do rzęs czy podkręcać zalotką do rzęs, nie będzie to miało wpływu na rezultaty.
Pielęgnacja po farbowaniu rzęs
Farbowane rzęsy nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, ale również jej nie wykluczają. Jeśli chcesz w dalszym ciągu na bieżąco dbać o kondycję włosków, możesz sięgnąć po odżywkę do rzęs Nanolash, ale najlepiej nakładaną jedynie na linię rzęs. Oleje mają tendencję do wypłukiwania henny z włosów, więc możesz skrócić żywotność koloryzacji.
Pamiętaj także o delikatnym traktowaniu rzęs podczas demakijażu. Tarcie nigdy nie jest dla nich dobre.
Farbowanie rzęs – czy istnieją jakieś przeciwskazania?
Choć henna jest naturalnym barwnikiem i nie posiada w sobie amoniaku, może w jakiś sposób wpłynąć na nasz organizm. Zawsze zwracaj uwagę na skład produktu i sprawdź czy nie znajduje się w nim jakiś uczulający Cię składnik.
Pamiętaj, aby nigdy nie stosować henny na rzęsach, które poddałaś niedawno laminacji, liftingowi lub botoksowi rzęs! Tego typu usługi opierają się na ingerencji we włos z użyciem produktów chemicznych. Henna mogłaby je mocno wysuszyć. Zawsze słuchaj zaleceń stylistek.
Farbowania rzęs henną i farbkami nie zaleca się również wykonywać podczas trwającej infekcji oczu, jęczmieniu i jakichkolwiek stanach zapalnych, aby nie pogorszyć sytuacji.
Farbowanie rzęs podczas liftingu rzęs i laminacji rzęs
Rzęsom po liftingu i laminacji rzęs najlepiej dać jakiś czas odpocząć. Jak wcześniej wspomnieliśmy, w trakcie takich działań są one poddawane chemicznym procesom, które w żaden sposób nie współgrają z ziołowym farbowaniem. Wręcz przeciwnie, włoski po ingerencji produktów chemicznych potrzebują nawilżenia.
Farbowanie nie jest wtedy całkowicie wykluczone. Stylistki rzęs, podczas wykonywania liftingu i laminacji rzęs, bardzo często proponują farbowanie włosków. To właśnie tu najczęściej wykorzystuje się farbę do rzęs. Choć sam lifting i laminacja działają na włos bardzo odżywczo i pogrubiająco, dodatkowe przyciemnienie rzęs dobrze dobranym odcieniem farbki, może świetnie podkreślić efekty.
Lifting i laminacja rzęs w domu
Od jakiegoś czasu wykonanie liftingu i laminacji rzęs w domu jest możliwe i to w przystępnej cenie. Nieliczni producenci wyszli naprzeciw potrzebom swoich klientów i stworzyli specjalny zestaw do liftingu i laminacji rzęs. Korzystać z niego mogą oczywiście profesjonaliści, ale nada się on do samodzielnego wykonania kuracji. Taki zestaw posiada bardzo czytelną i prostą instrukcję krok po kroku, która z pewnością ułatwi pracę z zawartymi w nim narzędziami. Więcej o domowym liftingu i laminacji rzęs znajdziesz w tym wpisie.
UWAGA: Nie wszystkie zestawy zawierają farbkę do koloryzacji rzęs, dlatego warto kupić ją wcześniej.